GYAKRAN ISMÉTLŐDŐ KÉRDÉSEK
Mi történik, ha képzés közben megbetegszik a hallgató, vagy munkáltatója kirendeli munkára?
A hallgató képzésből önhibáján kívüli okból történő kimaradása esetén a következő képzésben a megszakítás időpontjától folytathatja a képzésben történő részvételt, vagy kérheti, hogy a már teljesített képzési szakaszról állítson ki az Akadémia igazolást.
A képzés díja csak az Akadémia hibájából történő képzésmegszakadás esetén jár vissza.
Tud-e segíteni az Akadémia a munkahelyhez jutásban?
Az Akadémia maga nem biztosít munkahelyet, de kapcsolatainkon keresztül – amelyekről végzett hallgatóinkat tájékoztatjuk – az elhelyezkedésre jóval nagyobb az esély, mint ismeretlenül megkeresve ezeket.
Mit kell hozni a képzésben való részvételhez?
Az Akadémia gondoskodik a munkavédelmi eszközökről (pl. kesztyű, mentőmellény) és a tanuláshoz szükséges eszközökről (pl. jegyzettömb, számítógép az órán, munkaeszközök, hajó), A hallgató – a képzés jellegének megfelelő - tanulásra alkalmas ruházatot (Ez matróz képzésnél fedélzeti munkára alkalmasságot - azaz olajos, vizes, piszkos is lehet a közeg, kedvezőtlen időjárási körülmények is lehetnek – jelent. Hajóvezetőknél tantermi foglalkozásra alkalmasságot) és tollat, ceruzát hozzon magával, továbbá személyi okmányait, – ha már rendelkezik azzal, akkor – hajós szolgálati könyvét, egészségi alkalmasságát igazoló okmányát. A képzésen szolgálatra alkalmas állapotban kell megjelenni (azaz semmiféle kábítószeres, vagy alkoholos befolyásoltság nem fogadható el, ezek azonnali kizárást eredményeznek megszűntetésükig).
Hol történnek a hajózási gyakorlatok?
A pályakezdők (matróz) általában az iskolahajón, és/vagy a szerződött személyhajós vállalkozások hajóin végzik a gyakorlati képzést, Budapest körzetében. A hajóvezetői szinten a partnereinktől bérelt hajón/köteléken történik a gyakorlati oktatás. Budapesten kívülre helyezett képzésnél egyedileg határozzuk meg a gyakorlatszerzés helyét.
Kerülhetek-e szállodahajóra?
Az Akadémián végzett matróz a képzés és vizsga alapján bejegyzett matróz képesítésével Európa bármely víziútján közlekedő hajón lehetővé teszi a matróz munkakör betöltését.
Hogy jutok a hajós szolgálati könyvhöz?
Az egészségi alkalmasság vizsgálatát és a hajós szolgálati könyv kiváltását a hallgatónak kell intézni (személyes közreműködést igényel az azonosítás miatt). Az új szabályok szerint ehhez Biztonsági alapképzésben kell részt venni és levizsgázni. Ezt az Akadémián biztosítjuk az érdeklődőknek.
Az egészségi alkalmasságát hivatásos hajósoknál az őket jogszerűen minősítő orvosok igazolhatják (listájuk honlapunkon megtalálható); a kedvtelési célú hajósoknak a háziorvos állítja ki az igazolást.
A szolgálati könyvet a KAV-nál kell igényelni (a nyomtatvány a KAV honlapjáról letölthető).
Ki kell-e váltani a rajnai hajózáshoz egy másik a hajós szolgálati könyvet?
A hajón történő munkavégzéshez egy szolgálati könyv szükséges (több nem is lehet), amely alkalmazható a Rajnán és a Duna vízrendszerén is. Ezt a szolgálati könyvet ki lehet váltani valamely rajnai hatóságnál, vagy a KAV-nál. A különbség annyi, hogy a rajnai hatóságok az ottani orvosi igazolást követelik meg, valamint az ottani árakat alkalmazzák, amelyek magasabb költségűek a hazainál.
Jelentkezhet-e bárki a hajós képzésre?
Hajós képesítés megszerzése céljából bárki jelentkezhet képzéseinkre, de célszerű a jelentkezést megelőzően elvégezni az egészségügyi alkalmasság vizsgálatát, valamint pályakezdők akkor ha rendelkeznek alapfokú végzettséggel.
A magasabb képesítések vizsgáira felkészítő képzésekre is jelentkezhet bárki, de azt a tanulói szerződésben rögzítjük, hogy a hatósági vizsga követelményeit nem teljesítőket a KAV nem fogja engedni levizsgázni, ezért ezeket a követelményeket legkésőbb a tanfolyam befejezéséig célszerű teljesíteni. Ha valakinek ez nem sikerül, de a házi vizsgákat sikeresen teljesítette, akkor megkapja a tanfolyam sikeres elvégzéséről szóló igazolást – az igazolás nem veszti hatályát, azaz egy későbbi alkalommal annak bemutatásával jelentkezhet hatósági vizsgára.
Akik nyilatkoznak arról, hogy csak ismereteket kívánnak szerezni, de hajós képesítő vizsgát nem kívánnak tenni, nincs egyéb korlát, mint az, hogy egy üzemben levő hajón közlekedésre, tartózkodásra alkalmas legyen (a hajózás veszélyes üzem, azaz látásában, hallásában, vagy mozgásában erősen korlátozottak hajón nem tudnak biztonságosan a foglalkozásokban részt venni).
Van-e lehetőség kihelyezett képzésre?
Az Akadémia esetenként mérlegeli a kihelyezett tanfolyam megszervezését. Ilyen esetben az Akadémia felmerülő plusz költségeinek megtérítése feltétele a szolgáltatásnak, azonban az elmaradó akadémiai költségek jóváírásra kerülnek (pl. terembérlet, hajóbérlet, szállás, akkor, ha azt a megrendelő biztosítja).
Beleszámít-e a hajózási gyakorlatba a hajón eltöltött idő, ha azt nem fedélzeti vagy gépész szolgálatban történt?
A hajózási gyakorlatba kizárólag a fedélzeti vagy gépszemélyzetként, illetve tengerészként (ott is ebben a két kategóriában) szerzett időszak számít be eltérő mértékben.
Követelmény-e a nyelvtudás és mely nyelv előnyös?
A hajóvezetői és a belvízi hajózási rádiókezelő képesítések kivételével a nyelvtudás nem kötelező követelmény. Ugyanakkor nagy előnyt jelent az elhelyezkedés során elsősorban a német és az angol nyelv, de egyes cégcsoportoknál a francia és holland nyelv jelent elhelyezkedési esélynövekedést.
A rádiókezelő vizsgához az elkövetkező években még a német, de 2025-től az angol nyelv alapszintű ismerete szükséges.
Milyen problémák fordulnak elő a vizsgafelkészülésben?
Szeretnénk felhívni minden vizsgára készülő figyelmét a hajós szolgálati könyv szabályos vezetésére (pl. a ki/behajózás adatlapja teljes körűen legyen kitöltve és aláírva; ha kihajózunk egy hajóról, akkor az a szolgálati könyvben is jelenjen meg; a valós munkakör legyen bejegyezve, mert az egyes munkakörökben szerzett gyakorlati idők nem egyenértékűek, a szolgálati könyv és a hajónapló adatai egyezzenek, mert ellenkező esetben a KAV nem fogadja el).
A gyakorlati idők és a megtett utak bejegyzésére szolgáló oldalakon történt beírásokat évente legalább egyszer igazoltatni (ellenjegyeztetni) kell a hajózási hatósággal, ami azért fontos, mert a másfél évnél régebbi gyakorlati időt a hatóság nem fogja igazolni, azaz nem számítható be a gyakorlati időbe vizsgára jelentkezéskor. Ez nem azonos az éves bemutatással!!!
Kaphatok-e felmentést vizsgatárgyak vizsgája alól?
Egyes esetekben a hajózási képesítésekről szól rendelet (15/2001.(IV.27.) KöViM) automatikus felmentésről rendelkezik.
Az egyes iskolákban, ill. külföldön szerzett bizonyítványok, képesítések tekintetében egyedi elbírálást alkalmaz a hatóság, amelynek kapcsán a (fenti) magyar szabályoknak megfelelőséget (is) vizsgálja. A kedvezményt kérelmezni kell minden esetben, amelyet a KAV-hoz kell benyújtani. Célszerű ezt már a tanfolyamon történő részvétel előtt megtenni, mert az órákon történő részvétel alól csak akkor adható felmentés, ha már rendelkezik ezt megalapozó hatósági nyilatkozattal a hallgató.
Mikor az orvosi alkalmassági vizsgálatot?
Az orvosi alkalmassági vizsgálatot a tanfolyam megkezdése előtt célszerű minden esetben elvégeztetni, mert azon kiderülhetnek olyan rejtett egészségügyi problémák, amely miatt nem minősítik alkalmasnak az adott szolgálati ágra (fedélzeti szolgálatra, gépszolgálatra, segédszolgálatra, hajóvezetésre alkalmasság) a vizsgált személyt. Ilyen esetben a tanfolyami és egyéb költségek vállalása még időben mérlegelhető. Minden képesítési szintben történő módosulás esetén 3 hónapnál nem régebbi orvosi igazolást kell benyújtani a vizsgára.
Mikor indulnak tanfolyamok az Akadémián?
Az Akadémia az igények szerint szervez tanfolyamokat, azaz akkor indít tanfolyamot, amikor az engedélyeinkben szereplő minimális létszámú jelentkező részvétele biztosított.
Évente egy hajóvezetői (uniós,C, szolgálati nagyhajós) tanfolyam megszervezését mindenképpen igyekszünk biztosítani. Időszakát a beérkező hallgatói igényekhez igazítjuk, de általában a november közepe és január közepe közötti időszakra.
A többi tanfolyamtípust előre nem tervezzük, az igények alapján az év bármely szakában szervezünk képzést.
Biztosítanak-e az Akadémián távoktatásos (e-learnig) képzést?
Az Akadémia rendelkezik jogosultsággal a hivatásos és szolgálati hajós képzésben egyes tárgyak tekintetében távoktatásos képzésre és ezt végzi is mindkét területen. A jelentkezők választhatják mindkét megoldást, azonban egy tanfolyamon belül a hallgatók többségének igénye szerint tudjuk csak meghatározni a képzés módját.
Mi a különbség a távoktatás és a hagyományos képzés között?
A legfontosabb különbség az, hogy a távoktatás során a hallgató (bizonyos korlátok között) szabadon dönthet a felkészülés ütemezéséről, nem kell részt vennie a képzőszerv tanóráin, ugyanakkor lehetősége van arra, hogy konzultációt kérjen, amely lehet személyes, telefonos és elektronikus (skype, e-mail) is. Ezzel a módszerrel – a vizsgafelkészüléshez szükséges tananyag és gyakoroltató rendszer birtokában – a maga választotta helyszínen (pl. otthonában vagy a szolgálati hajóján) juthat el a vizsgaszintig, megközelítőleg vizsgakörülmények között. A távoktatásos képzés olcsóbb, de nagyobb önfegyelmet és tanulási kultúrát követel meg a hallgatótól. E módszer hatékonyságáról már rendelkezünk tapasztalattal – tudjuk ajánlani.
Vonalvizsga fontos tudnivalók:
Novi Sadtól a tengerig nem kell vonalvizsgát csinálni (uniós hajóvezetőivel lehet vezetni ott).